Historia ruchów emancypacyjnych we Francji

Avant, wol. X, nr 3/2019, doi: 10.26913/avant.2019.03.14

Przekład: Katarzyna Szopa

Opublikowano Online First 19 października 2019   Pełny tekst

Niniejsza rozmowa przeprowadzona została w marcu 2019 roku w Paryżu jako część badań prowadzonych w ramach projektu badawczego zatytułowanego Historiografie feministyczne: konstruowanie technik narracyjnych w feminizmie współczesnym, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki (nr projektu: 2018/02/X/HS2/01060).

Anne Emmanuelle Berger – literaturoznawczyni i specjalistka w dziedzinie studiów kobiecych i genderowych. Jest dyrektorką Département d’études de genre w Université de Vincennes – Paris 8, kieruje również interdyscyplinarnym ośrodkiem naukowo-badawczym Laboratoire d’études de genre et de sexualité (LEGS). Wykłada literaturę francuską i gender studies. Autorka i redaktorka wielu książek, m.in. The Queer Turn in Feminism: Identities, Sexualities, and the Theater of Gender (2014), Demenageries: Thinking (of) Animals after Derrida (2011), Algeria in Others’ Languages (2002). Mieszka w Paryżu.