Galeria Pionova

Galeria Pionova to miejsce spotkań ze sztuką współczesną. Naszym celem jest prezentacja twórczości artystycznej w dziedzinie malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii i sztuk audiowizualnych. Wspieramy środowisko twórcze, promując i sprzedając prace artystów skupiających się wokół Galerii.

Zapraszamy serdecznie na wystawę

Ja, Ty i My

Jest to zbiór nowych prac dwójki uznanych i jednych z najważniejszych przedstawicieli nurtu nowego ekspresjonizmu we współczesnym malarstwie polskim ? Ryszarda Grzyba i Zdzisława Nitki.

wystawa potrwa do 4 maja 2013 r. w Galerii PIONOVA

Ryszard Grzyb jako twórca zasłynął w latach 80. tworząc tzw. papiery (kompozycje temperą na kartonach), współredagując pismo “Oj, dobrze już”. Współtworzył wraz Jarosławem Modzelewskim, Markiem Sobczykiem, Ryszardem Woźniakiem, Włodzimierzem Pawlakiem i Pawłem Kowalewskim legendarną Gruppę, której artystycznym dokonaniom poświęcone zostało wiele publikacji i opracowań.

Już w marcu w Galerii PIONOVA można było zobaczyć zbiór indywidualnych prac artysty, wyrosłych z wpływów Szkoły Warszawskiej i Gruppy, o niezwykłym indywidualnym klimacie malarskiej anegdoty, budowanej przez nietuzinkową osobowość Ryszarda Grzyba (malarza, karateki i hodowcy kanarków).

Zbigniew Nitka to artysta, który niewątpliwie jest równie porywającym twórcą. Związany ze środowiskiem wrocławskim, pomimo swoich artystycznych korzeni wybiera niezwykle indywidualną drogę twórczości, opartej na intuicji, własnej potrzebie ekspresji, indywidualnie podjętego dialogu z malarstwem. Jako artysta posługuje się językiem ekspresjonizmu, a więc nie ubarwia świata, obce jest mu posługiwanie się skandalem. Używa czystej formy malarskiej, odsuniętej nieco na margines przez oficjalne nurty sztuki współczesnej, przybierając pozycję outsidera.

Obaj artyści poznali się na wystawie J. Dubuffeta w 1994 r. w Warszawskiej Zachęcie ? teraz spotykają się wspólnie w przestrzeni Galerii PIONOVA, by stworzyć niezwykłe, ekspresjonistyczne, wręcz “zwierzęce” zestawienie swoich najnowszych prac. Wystawa tych dwóch ważnych dla polskiej historii sztuki postaci, jest nie małą gratką dla prawdziwych miłośników współczesnego malarstwa.

Galeria PIONOVA
ul. Olejarna 2
80-843 Gdańsk – Stare Miasto
www.pionova.net

 

Możliwość komentowania została wyłączona.