Przedmowa

Szanowni Państwo,

z przyjemnością przedstawiamy pierwszy tegoroczny numer czasopisma AVANT. Jest to zbiór prac będących w większości przekładami, a więc adresowany głównie do polskiego czytelnika. Wyjątek stanowi dział poświęcony praktyce muzycznej, który jest dwujęzyczny. Tom uzupełniają recenzje książek oraz prezentacja artystów-plastyków.

Dział przekładów obejmuje prace z zakresu kognitywistyki ucieleśnionej, przeciętych horyzontem pionierskiego studium praktyki naukowej. Formują ten dział trzy zasadnicze pojęcia-klamry, które umożliwiły zgodną współpracę trzem redaktorom numeru:
(1) środowisko: otoczenie zarówno materialne, jak i wirtualne, zbiór sposobności do działania oraz narzędzi, także tych zwiększających wydolność poznawczą;
(2) konkret: który odsyła do tego w naszym doświadczeniu, co tu i teraz, pojedyncze, indywidualne i zrealizowane;
(3) manipulacja: umożliwiająca nam oswajanie siebie i otoczenia, czynienie poręcznym, sensownym i swoim własnym.
Dzięki tym trzem kategoriom uformowano spójną i jednocześnie różnorodną antologię złożoną z prac: Roberta Hanny, Evana Thompsona, Natiki Newton, Frederique de Vignemont, Claire Petitmengin, Davida Kirsha i Brunona Latoura.

Swoistym przedłużeniem tego zestawu jest dział poświęcony awangardowej praktyce muzycznej (jego gościem jest John Zorn): awangarda staje się tutaj sferą wielu złożonych, heterogenicznych zabiegów, artystycznych i pozaartystycznych. Numer zamyka niesztampowa prezentacja gościnnych artystów-plastyków: Artura Przebindowskiego oraz Łukasza Siatkowskiego.

Przed zaproszeniem do lektury pozwalamy sobie jeszcze złożyć szczególne podziękowania Panom:
Pawłowi Baranowskiemu, prawnikowi i jednocześnie dziennikarzowi muzycznemu ? za porady w zakresie praw autorskich, jak i ? działu poświęconego twórczości muzycznej;
Iwowi Fiszowi, prawnikowi ? za pomoc formalną w uzyskaniu dotacji ministerialnej oraz ogólnym funkcjonowaniu czasopisma w obszarze wydawniczym;
Emanuelowi Kulczyckiemu, adiunktowi w Instytucie Filozofii UAM ? za bezcenny dla czasopism naukowych Warsztat Badacza Komunikacji.

Redakcja

Toruń-Bydgoszcz-Gdańsk-Warszawa, 10.06.2012

Możliwość komentowania została wyłączona.